Jedním z nejdůležitějších elementů v péči o děťátko je zaručeně jeho bezpečnost. Už od narození miminka se rodiče snaží zohledňovat tento fakt při všem, s čím se dítě potká. Výjimkou není ani dětská postýlka, ve které miminko tráví nejvíce času. Při jejím výběru totiž právě bezpečnost hraje největší roli. Rodiče se snaží zvolit takovou postýlku, která splní všechny požadavky na komfort miminka, a zároveň zútulní prostor. Při rozhodování však často zapomínají na jednu podstatnou věc, a tou je zajistit bezpečí i uvnitř postýlky. Nejen materiál nebo kvalitní barva jsou při ochraně zdraví tou největší prioritou. Velmi důležité jsou i prvky, které se v postýlce nacházejí.
Předtím, než si zmiňované parametry představíme, je potřeba ujasnit si důvody, proč mohou být pro děťátko nebezpečné. Většina rodičů/lidí si u dětské postýlky představí hned několik prvků, které musí obsahovat. Opak je však pravdou. Pokud se děťátko nachází v postýlce, respektive není pod dozorem, pro jeho bezpečnost je vhodné, aby dětská postýlka obsahovala co nejméně předmětů, v tom nejlepším případě žádné. Volné povlečení, deky, polštáře či jiné předměty mohou miminko vážně ohrozit, obzvlášť v prvních měsících života, kdy může nastat SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence). Při nesprávné poloze či převrácení může děťátko do těchto věcí zabořit hlavičku, což může v konečném důsledku způsobit až udušení. A právě kvůli tomu je velmi důležité myslet i na to, co se vlastně v postýlce nachází.
Prvním z předmětů, který nepatří do dětské postýlky do 1. roku života, jsou přikrývky (deky, polštáře a podobně). V tomto případě může dojít k nebezpečné situaci poměrně jednoduše. Děťátko si neúmyslně přikrývku přehodí přes hlavu nebo vklouzne pod polštář, a rázem si zamezí v přísunu vzduchu a následném dýchání. Také je potřeba i u pohyblivých a obratných dětí myslet na to, že při otáčení mohou nešťastně zabořit hlavičku do přikrývky a tím zamezit dýchání. Přikrývky, deky či látkové plenky jsou samozřejmě v pořádku, pokud máte děťátko pod kontrolou, nebo po 1. roce života, kdy je děťátko už samostatnější a uvědomělejší. Můžete je používat do autosedačky, kočárku či do dětského koutku na lenošení. U mnohých může vyvstat otázka, čím tedy děťátko přikrývat. Nejlepší volbou je vhodné oblečení, zavinovačka, případně spací pytel.
Dalšími předměty, které můžeme v dětských postýlkách velmi často zpozorovat, jsou dekorační polštáře. Jsou velmi oblíbené a stylové, patří ale do seznamu předmětů, které by se v postýlce během přítomnosti děťátka vůbec neměly nacházet, protože při nesprávné manipulaci či umístění polštáře může dojít k ohrožení děťátka. Je vhodné je využít raději do dětského koutku, na gauč, případně do PRÁZDNÉ postýlky jako dekoraci.
Pro bezpečnost vaší ratolesti je také důležité zabezpečit postýlku, která je bez stahovací bočnice. Bočnice musí zpevněná a odnímatelná pouze pomocí nářadí. Je klíčové ji správné upevnit, protože by mohlo dojít k ohrožení děťátka, které by mohlo vypadnout případně se o ni zranit. Velmi podstatné je i umístění matrace, která by měla odpovídat věku děťátka a jeho pohyblivosti. Dětská postýlka by měla být také umístěná minimálně jeden metr od okna, nábytku či elektrických kabelů.
Jak můžete vidět, výběr samotné postýlky a toho, co by měla obsahovat, je v mnoha situacích velmi náročný. Nechceme však psát pouze o tom, co v postýlce nemělo být. Nabízíme vám tedy i naopak příklady, které trefným způsobem splňují všechny faktory bezpečnosti. Patří sem například dětská postýlka Nika. Je flexibilní, má 5 poloh a zároveň se dá naklonit do 5stupňového úhlu. Tato unikátní funkce je velmi užitečná pro novorozence, kteří často ublinkávají nebo trpí refluxem, jenž může často trvat až do 6 měsíců věku. Dalším příkladem je rostoucí postýlka Smart bed která sice disponuje praktickou odnímatelnou bočnicí, ta se dá ale odmontovat pouze nářadím, díky čemuž je absolutně bezpečná.
V našem článku jsme vám poskytli informace, kterou jsou v souladu s určitými normami o bezpečnosti děťátka v postýlce. Je však pouze na vás, zda je v praxi využijete. Tak či onak, i zde platí, že na prvním místě je bezpečnost a potřeby děťátka. Je však dobré si připomenout, že i když se v mnoha věcech těžko odolává starým zvykům či stereotypům, ne vše co bylo správně kdysi, je po určitém vývoji a výzkumech vhodné i dnes.
V každém případě záleží pouze na vás a vašem přesvědčení, protože každý rodič ví nejlépe, co je pro jeho děťátko dobré.