Skvěle, máte dopravu zdarma!
Skvěle, máte dopravu zdarma!
Jak zařídit dětský pokoj podle metody Montessori?

Jak zařídit dětský pokoj podle metody Montessori?

V současnosti je nespočet alternativ, jak zařídit dětský pokojíček. Vytvořit útulné, promyšlené a přitom hravé místo je však někdy těžkým úkolem. V dnešním článku vám proto představíme metodu Montessori, která je skvělým pomocníkem a rádcem nejen při zařizování dětského království, ale také v chápání dětského světa. 

Co je Montessori? 

„Pomoz mi, abych to dokázal sám.“

Montessori je výchovná metoda pojmenovaná podle její zakladatelky Marie Montessori. Její hlavní myšlenkou je respektovat přirozený vývoj děťátka a vnímat ho jako samostatnou bytost s vlastními potřebami, názory a pocity.  Podstata Montessori spočívá ve vytvoření podmínek, které budou nabádat k objevování hranic dítěte a rozvoji jeho odvahy, kreativity a myšlení. V Montessori je důležité nabízet dětem podněty, ze kterých si budou vybírat na základě svého vlastního přesvědčení a potřeb. Díky této metodě dítě aktivně poznává své silné, ale i slabé stránky, a na druhé straně se učí pohyblivosti, balanci a flexibilitě. Ve zkratce jde o rozvíjení vnitřní, ale i vnější stránky dítěte zohledňující jeho zájmy pramenící z jeho individuality.

Montessori dětský pokoj 

Na to, aby dítě mohlo rozvíjet své schopnosti, musí vyrůstat v podmínkách a prostředí, které mu to umožňují. Jedině tak může dítě jednoduše rozpoznávat své chyby a učit se být za ně zodpovědné. Je důležité, aby děti přemýšlely a konaly samotné, protože jen to v konečném důsledku rozvíjí jejich sebevědomí a vnitřní disciplínu. 

Ještě předtím, než si představíme prvky, které v Montessori dětském pokoji nesmí chybět, je důležité připomenout si, že jako v každém dětském království, je i v Montessori pokojíčku třeba dbát na bezpečnost dítěte. Nepočítá se tedy s žádnými ostrými rohy či hranami. Nezbytností je použití vhodných hypoalergenních a vysoce kvalitních materiálů, které jsou určené pro dětské hračky a nábytek. 

Aby se děti cítily v pokojíčku „jako doma“, musí z něj vyzařovat určitá uspořádanost a harmonie. Ne nadarmo se říká, že od pořádku a prostředí okolo nás se odvíjí i pořádek v našem nitru, tedy ten duševní. U dětí se to může projevovat pocity bezpečí, klidu a radosti. 

Při zařizování Montessori dětského pokoje je nesmírně důležité, aby dítě mělo vše na dosah. Jen svými smysly dokáže vnímat věci okolo sebe natolik, aby je využilo v rozvíjení a zlepšování svých schopností. Při navrhování pokojíčku byste měli brát v úvahu především výšku dítěte – dětský nábytek, hračky i dekorace by měli být umístěné tak, aby na ně dítě samo dosáhlo. Díky tomu se naučí samostatnosti a nebude vás potřebovat vždy, kdy si bude například chtít číst oblíbenou knihu. Je také vhodné vytvořit v dětském pokoji různé zóny, které budou uspokojovat rozličné potřeby. Dětský pokojíček by měl být zařízený jednoduše, ale promyšleně, aby malému drobečkovi nic nestálo v cestě a mohl vesele objevovat.

Správné hračky jsou základ!

Jedna ze zón, které v dětském království nesmí chybět, je hrací koutek. Hra je jednou ze základních potřeb, díky které se dítě učí poznávat svět, lidi či předměty. Správné hračky jsou proto základním prvkem pro rozvoj této potřeby, který se bude zrcadlit v chování a vnímání dětí. Jejich vhodnou volbou nejenže procvičujeme hrubou a jemnou motoriku, ale učíme děťátko také k samostatnosti a trpělivosti. 

Jednou z hraček/prvků, které nesmí chybět v Montessori dětském pokoji, je Piklerové trojúhelník či Montessori deska. Oba prvky slouží k rozvoji pohyblivost, motoriky, balance, ale i samostatnosti. Výrazně se podílejí i na rozpoznávání a pochopení hranic a nabytí odvahy. Jsou nejen tou správnou hračkou, ale také stylovými doplňky, které zaujmou hned na první pohled. Doplnit se mohou i houpačkou, která je v rámci Montessori prvků také velmi oblíbená a svou funkčností vystihuje koncept Montessori. Dá se využít jako kolébka, skrýš, skluzavka atd. Může také sloužit v setu s Piklerové trojúhelníkem a deskou.

Velmi důležitou zónou v Montessori dětském pokojíčku je tvořivá část, která v dětech podněcuje kreativitu a rozvíjí jejich schopnosti a zručnost. Nemohou chybě hračky zlepšující jemnou motoriku, tabule na kreslení a další předměty. Součástí této zóny může být i koutek, v němž si děťátko může odpočinout nebo se schovat před dospěláky. Tento koutek můžete vytvořit z baldachýnu, který schová všechny šibaly a je skvělým bunkrem před zlými příšerami. Pod baldachýn přijde vhod hrací podložka nebo kulaté dětské hnízdečko a společnost mohou dětičkám dělat i různé dětské dekorační polštáře.

„Hlavním cílem připraveného prostředí je, do takové míry, jak je to možné, udělat dítě nezávislým na dospělém.“ Marie Montessori 

Při zařizování Montessori dětského pokoje je důležité především věřit ve schopnosti a zručnost vašeho dítěte a vnímat ho jako samostatnou bytost, která pozná své potřeby a učí se rozpoznávat své hranice. Ať už si zvolíte jakékoliv zařízení či styl, stejně jako u jiných metod, i u Montessori je hlavní, abyste okolí, ve kterém děťátko žije, zaplnili péčí, láskou a empatií. Jen tehdy budete moci vytvořit prostředí, které bude rozvíjet výše zmiňované vlastnosti a schopnosti dítěte. Pokud budete naslouchat jeho potřebám a akceptovat jeho rozhodnutí, zařídíte mu ten nejlepší dětský pokojíček.

Přihlaste se k odběru novinek a získejte 5% slevu na vaši první objednavku
Nové produkty, nápady, články a akce, nezměškejte nic, co by vás mohlo zajímat
Logo footer
© LevinFelin 2022