Už od prvního dne je pro rodiče nejdůležitější bezpečnost a ochrana miminka. Jinak to není ani při zařizování dětského pokojíčku. Klíčovou roli sehrává zejména dětská postýlka, která musí být kvalitní a pevná. Její součástí je v mnoha případech i mantinel, který slouží k ochraně děťátka v postýlce. V současnosti ale nesplňuje pouze tuto funkci. Na trhu se mantinely do postýlky začínají objevovat v různých tvarech či barevných variantách. Mohou plnit i stimulační funkci, díky níž u děťátka rozvíjí fantazii a hravost. Samozřejmostí je i velký výběr barev, dětských motivů, geometrických vzorů či různých druhů materiálů.
Pletenec neboli copánkový mantinel
Čím dál více populární jsou takzvané pletence – mantinely, které na první pohled vypadají jako zapletený cop. Jsou velmi praktické a nemusí být umístěné pouze v dětské postýlce. Mohou sloužit i jako skvělý doplněk do dětského pokojíčku, například jako pohodlná sedací podložka v dětském koutku. Pletený mantinel stačí jen zamotat a je hotovo. Pokud jste přemýšleli nad tím, jak si takový mantinel ušít sami doma, s pomocí našeho podrobného návodu to můžete zkusit. Sami šijeme stovky pletenců měsíčně, proto věříme, že vám náš návod na skutečně kvalitní a funkční copánkový mantinel pomůže. Pojďme na to!
Jak ušít pletený mantinel krok za krokem
Předtím než se pustíte do samotného šití, je třeba promyslet si, jak bude pletený mantinel vlastně vypadat. Velmi důležitý je výběr vhodných materiálů. Ideální volbou jsou látky, které se natahují, takže je budete moci formovat a přizpůsobovat tvaru a velikosti pletence. Design pletence si můžete sladit k ostatním textiliím v dětském pokoji a vytvořit tak stylovou kombinaci. Ušít si lze jednobarevný, dvoubarevný ale i tříbarevný pletenec.
Pokud už máte vybrané látky a design pletence, můžeme se pustit do šití!
Na výrobu budeme potřebovat:
- látku
- nůžky
- metr
- tyčku a papírovou tubu, resp. něco, čím budete plnit pletenec
- fixu
- šicí stroj
- duté vlákno na naplnění mantinelu
- dobrou náladu 🙂
V druhém kroku si připravíme a rozprostřeme vybranou látku. Pomocí metru si odměříme tři stejně dlouhé a široké pásy (cca 20 cm), které si následně nastřiháme. Můžeme si odstřihnout i jeden celý pás, ale rozdělení a následné sešití tří částí je při práci s látkou o poznání praktičtější. Pokud chcete například 100 cm pletenec, musíte odstřihnout buď jeden 360 cm dlouhý pás, nebo tři pásy dlouhé 120 cm (každý pás bude 1,2 násobkem délky). Platí zde tedy jednoduchý vzorec:
délka 1 pásu = finální délka pletence × 1,2
Tyto tři pásy následně sešijeme dohromady a vytvoříme tak tělo pleteného mantinelu. Sešitím nám vznikne tzv. „hadík“, jehož budeme v následujícím kroku plnit. Ještě předtím si však musíme vytvořit (nebo dopředu ponechat) dírku přibližně ve středu hada, kterou budeme dovnitř vkládat výplň.
Na vyplnění je ideální použít antialergenní duté vlákno, , které je však třeba rozmístit správně – ani příliš hustě, ani naopak příliš řídce. Pokud to tak není, pletený mantinel se stává nekvalitním, nedrží tvar a je příliš měkký, případně bude nerovnoměrně vyplněný. Správné naplnění je nejdůležitějším a nejtěžším krokem, proto nezoufejte, pokud se vám to napoprvé nepodaří úplně dokonale.
„Hadíka“ naplníme prostřednictvím tuby a tyčky tak, že tubu vložíme dovnitř dírky, kterou jsme si ve středu nechali, a následně vkládáme duté vlákno. Pomocí tyčky či palice zatlačíme náplň dovnitř, nejprve na jednu stranu, poté na druhou a nakonec tubu vyjmeme. Vzniklou dírku poté musíme ručně zašít. Doporučujeme si její polohu odměřit tak, aby po zapletení pletence nebyla vidět.
Naplněné tělo pletence si v poslední kroku zapleteme jako klasický cop – tento krok je ale také velmi důležitý. Pleteme pomalu a hustě. Pokud není pletenec dostatečně hustě zapletený, může vypadat nekvalitně, a to i navzdory tomu, že jste při všem ostatním postupovali správně. Pokud je pletenec správně zapletený, není třeba jej nijak ukončit, pouze doplést. Následující obrázek vám pomůže s tím, jak si hada na pletení připravit a následně plést. A to je celé. Není to příliš složité, že? Určitě to ale chce trochu zručnosti 😊.
Věříme, že jsme vám tímto podrobným návodem pomohli zodpovědět všechny otázky k výrobě pleteného mantinelu. Pokud si na to však netroufáte, nebo jste zahlceni jinými povinnostmi, nechte to na našich zkušených švadlenkách, které vám vyrobí mantinel přesně na míru. Použitím kvalitních materiálů, jako je bavlněný úplet, bavlna či dokonce velvet, dokážou vytvořit nejen stylový, ale i doslova luxusní pletenec. Vaše děťátko tak bude v absolutním pohodlí a vy se nebudete muset strachovat o jeho bezpečí. Můžete si rovněž vybrat z různých barevných variant, délek a provedení.
V případě jakýchkoliv otázek nás určitě kontaktujte, abychom společně vybrali ten pravý pletenec!