5 tipů, jak uspat dítě v postýlce

Uspávání děťátka je v mnoha případech doslova věda. Houpání na rukách, v kočárku, šátku nebo jízda v autě jsou jedny z mnoha způsobů, které rodiče zkouší pro rychlé uspávání a klidný spánek miminka. Jak však docílit toho, aby dítě spalo v postýlce?

Určitě jste se už nacházeli v situaci, kdy jste toužebně mysleli na spánek, ale vaše děťátko se rozhodlo dělat všechno možné, jen ne spát. A rozhodně ne v postýlce. V takových případech se cokoliv, co vašeho drobečka přinutí spát, stává doslova „božím požehnáním“. Univerzální metoda jak uspat miminko v postýlce sice neexistuje, máme pro vás ale pár jednoduchých tipů, jak sladkého spánku miminka o něco snadněji dosáhnout.

RUTINA

Prvním tipem, který je však často podceňovaný, je rutina. Od narození si děťátko začíná vytvářet jisté návyky, které vedou ke kvalitnímu spánku a následně i k vyšší spokojenosti miminka. V tomto okamžiku se tedy pověstné houpání na rukách nebo uspávání v kočárku stává pro maminky doslova problémem. Vstávat několikrát za noc a houpat děťátko, aby usnulo, není totiž žádný med. Na řadu proto přichází spánková rutina, která je v rámci uspávání děťátka velmi důležitá. Je vhodné si vytvořit jisté aktivity, které budou její součástí a miminko je začne chápat jako něco, po čem přichází spánek. A jaké aktivity to mohou být? Například oblékání pyžámka, zpívání ukolébavky, koupel nebo tlumené osvětlení.

ZAVINOVAČKA A MANTINEL

Rutina je při uspávání miminka skvělým pomocníkem, v praxi to však, stejně jako při spoustě jiných věcí v životě, není tak jednoduché, protože miminko často po uložení do postýlky začne plakat. V těchto situacích je vhodným pomocníkem například zavinovačka. Miminko má už v bříšku pro sebe značně malý prostor, v němž se ale cítí dobře a v bezpečí. Podobné pocity u něj vyvolává i zavinovačka, která mu „zamezuje“ v pohybu, tím pádem se cítí stísněně jako v bříšku maminky. Nejdůležitější je však vytvořit děťátku pocit bezpečí. Vhodným pomocníkem může být kromě zavinovačky i spací vak, hnízdečko nebo správná poloha děťátka, při níž se položí tak, aby bylo na boku a dotýkalo se mantinelu, a tím pádem mělo pocit, že je v bezpečí.

HRAČKA

Dalším skvělým pomocníkem při uspávání děťátka v postýlce je jeho oblíbená hračka, případně plenka či kapesníček, který může být také součástí už zmiňované spánkové rutiny. Například plyšového usínáčka stačí položit vedle děťátka do postýlky, a tím mu dáte signál, že je čas jít spinkat. Kapesníky či plenky můžete vyzkoušet při metodě spaní „ve vejci“. To znamená, že děťátko uložíte na bok a u tělíčka mu vytvoříte pás srolované plenky/deky připomínající vajíčko. Miminko se v této poloze cítí bezpečně, protože mu připomíná život v bříšku.

POSTÝLKA

Velmi důležitou součástí uspávání miminka v postýlce je její samotný výběr. Skvělou volbou je postýlka s ližinami, která funguje na principu kolébky, děťátko má tedy pocit, že ho někdo kolébá či houpe na rukách. Vhodná je i dětská postýlka s kolečky, která může být také účinným pomocníkem při uspávání. Tím, že ji můžeme přemisťovat a jakkoliv s ní hýbat, dáváme děťátku pocit, že je v jeho oblíbeném kočárku.

BÍLÝ ŠUM

Věděli jste, že je děťátko v bříšku obklopené mnoha zvuky? Není divu, že když se narodí a my ho zaplavíme tichem, špatně spí a je neklidné. Zvuky ho totiž uklidňují a je díky nim zrelaxované a spokojenější. Stačí mu tedy dopřát to, co je mu příjemné. U některých dětí jsou přirozené tóny, jako je šumění potoka či kapky deště, u jiných to může například zvuk motoru auta, fénu nebo vysavače. Na to, abyste uklidnili své miminko, však nemusíte hned zapínat fén či vysavač, stačí vám mobil a aplikace, které produkují bílý šum či jiné zvuky.

Uspávání děťátka v postýlce je v mnoha chvílích náročné a někdy až téměř nemožné. Věříme, že spolu s našimi tipy se vám uspat miminko malými krůčky podaří a budete spokojeni jak vy, tak i vaše děťátko.

Doporučujeme

Přihlaste se k odběru novinek a získejte 5% slevu
Nové produkty, nápady, články a akce, nezměškejte nic, co by vás mohlo zajímat
Logo footer
© LevinFelin 2022